Katılımcı Yorumları | www.tida.com.tr

KATILIMCI YORUMLARI

onlıne yaratıcı yazarlık atölyesi

MEHMET ÇELGİN

10/02/2021

Oluyormuş. Bekleyince değil, derli toplu bir anlatım ve öyküye dair her noktaya temas edince oluyormuş. Hep, öncelikle nasıl yazılır ya da nasıl yazarım sorusunun dolaştığı zihnime, neleri yazabileceğim bilgisini de öğreten sayın Kemal Oruç ve değerli atölye arkadaşlarım sayesinde beklentimin çok üzerinde bir çalışma oldu. Tereddütlerim atölye ilerledikçe ortadan kalktı. Her şey yerine oturunca bir şeyler üretebildiğimi gördüm. Emekleri için Kemal Hoca’ya teşekkürler.

ÖZLEM ÖNAL

08/02/2021

Dün, Yaratıcı Yazarlık atölyesinin son dersini işledik ve kendi adıma şunu söyleyebilirim ki bu kursu, alabileceğim en iyi kişiden aldım. Kemal Hocam engin birikimiyle, açıklayıcı ve anlaşılır anlatımıyla, yazım konusunda donanımıyla ögrencilerine çok şey veren bir eğitmen. Kemal Hocamdan sadece yazım konusunda değil “akıllı ve bilinçli okuma” konusunda da bir çok şey ögrendim. Hiçbir sorumuz cevapsız kalmadı, hiçbir dersten kafamızda sorular ve boşlukta kalan konularla ayrılmadık. Bize ögrettiği teknikler, püf noktaları, farklı ve geniş bakış açısı için çok teşekkür ediyorum ve yazım konusunda kendine pek çok şey katmak isteyen herkese Kemal Hocamın bu atölyesini kesinlikle tavsiye ediyorum.

MURAT ŞIPKA

07/02/2021

Nereden eğitim aldığınız değil, kimden eğitim aldığınız önemlidir. Benim açımdan Kemal Hocam gerekli birikim ve donanıma fazlasıyla sahip olduğu kadar bunu karşı tarafa verebilme yani öğretme yeteneğine sahip değerli bir eğitmen. Emekleri için teşekkür ediyorum.

TUĞRUL URAL

07/02/2021

Yazma eylemi yolculuğumda Kemal Oruç ile tanışmadan önce başka kurumların yazarlık atölyelerine katılmış olmama ve geliştirici editörlük hizmeti satın almış olmama rağmen Kemal Bey’den aldığım eğitim hakkında söyleyebileceğim ilk şey “Profesyonellik” olacak. Gerek eğitimin içeriği, gerek içeriğin aktarımı harika. Yazarlıkla ilgili hayallerimde önemli bir eşiği aşmama destek olduğu için Tida Sanat’a minnettarım.

NURTULUĞ R. TUKSAVUL

03/11/2020

Öğretici, metotlu, eğlenceli ve yazıyoruz. Daha ne olsun! Teşekkür ederiz Kemal Hocam.

HATİCE ÇAKMAK

03/11/2020

Yıllardır bana söylenen şey: ‘Sen yazmalısın’. İyi de, ne? Daha da önemlisi, nasıl? Kitaplar okudum, alıştırmalar yaptım ama istediğim gibi olmuyor, cesaretim kırılıyordu. Vazgeçmek de mümkün değildi. Zihnimdeki hikâyeler muhteşem ama iş yazmaya gelince, ekranda imleç yanıp sönüyor, iki kelâm edemiyordum. Karakterler kâğıttan kuklalar gibiydi sırıtıyordu. İlham perisi bana küsmüş müydü?
Doğum günü hediyesi olarak bir yazarlık atölyesine katılacaktım. Tesadüfen, Tida Sanat’ın Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne denk geldim. Artık yüzleşme vaktiydi, ne olacaksa olacaktı; ya ben bu işin peşine düşecek, ya da vazgeçecektim. İlk derste anladım ki, bu işin bir matematiği varmış! Meğer ilham perileri yokmuş. Varsa da matematik bilmedikleri kesin.
Kemal Hoca’m ve katılan arkadaşlarımla harika bir zaman geçirdik. Çok şey öğrendik, çok şey paylaştık ve çok eğlendik. İkinci aşama için sabırsızlanıyorum.
Tesadüfen katıldığım bu atölye ile bir şeyin daha farkına vardım; tesadüf diye bir şey yoktur.

SUNAY ATEŞOĞLU

22/08/2020

Pandemi döneminde bir arkadaşımın telefonu ile hiç düşünmeden kabul ettiğim yaratıcı yazarlık kursu ile Kemal Oruç Bey’den online ders aldım. Bilgi birikimi, üslubu, disiplini, tekniği ile içimde hep var olanı bir anda sihirli bir değnek misali dışarı çıkardı. Hayatıma dokundu. Hiçbir şey için geç olmadığını bize tekrar hatırlatan Kemal Oruç Bey’e çok teşekkür ederim.

KADRİYE CAN TOPAL

13/08/2020

Bir kalem, bir silgi, bir de yalnızlıkmış yazmak için gerekli olan. Fakat nereden başlayacağımı bilmiyordum. Kemal Bey tekniği, hitabeti, işine saygısı ve disiplini ile bu adımları nasıl atacağımı tek tek gösterdi; kılavuzum oldu. Kendime güveni, yazabilme gücü verdi. Çıktığım her dersten sonra diğerini heyecanla bekledim. Yazmak ve okumakla ilgilenen insanlarla bir arada olmak beni ziyadesi ile mutlu etti. Yolun başındaki kişi değilim artık. Teşekkürler TİDA…

AYFER ERDOĞAN

18/06/2020

Yıllardır bana çok uzak gözüken, yazma eylemini gerçekleştirmek için pandemi günlerini değerlendirmek istedim. Yazarlık atölyeleri ile ilgili uzunca araştırmalarım sonucunda Kemal Oruç beyefendinin açmış olduğu kurs içeriklerinin işlevselliği bir eğitimci olarak dikkatimi çekti. İlk dersten itibaren mucizevi bilgilerle, bir sonraki ders gününü sabırsızlıkla beklemeye başladım. 16 saatlik eğitimin sonucunda, her daim kılavuz olacak bilgiler içeren yazarlık dosyam oluştu. Grup liderliği, hitabı, diksiyonu, bilgisi ile bizlere güzel bir serüven yaşatan Kemal Bey’e teşekkür etmek isterim. Yazma tutkunuz var ve eğitim almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

SERDAR G.

16/05/2020

Daha ilk derste “Yazmak öğretilemez; keşfedilir!” diyerek hedef belirledi Kemal Hoca. Yazma ile yazmama arasında çırpınırken yardım etti, disipline soktu, olayı sevdirdi ve etütlerle serüvenime ciddi katkıda bulundu. İşini ve öğrencisini ciddiye alan yapısı onu ayrı kılıyor. Kemal Hoca’dan alacağınız eğitim size bambaşka kapılar aralayacaktır.

EVREN KARAAHMET

12/05/2020

Kendimi bildim bileli okurum. Arada bir de bir şeyler yazmayı denerim. Ama şunu samimiyetle ifade etmek isterim ki, bu süreçte okuma yazmayı adeta yeniden öğrendim. Karantina günlerinde kendim için yararlı olacak bir uğraş bulma düşüncesiyle başlayan ve sosyal medyadan tesadüfen keşfettiğim Sevgili Kemal Oruç hocamla birlikte çok değerli bir kaç hafta geçirdim. Bu sürecin başı ile sonu arasında kendimi ölçmeye kalktığımda okuma alışkanlıklarımın ve kalitemin çok radikal bir biçimde değiştiğini, kurgusal yazma ile ilgili bir çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Bundan sonrası benim için nasıl olur bilemem ama bir edebiyat tutkunu olarak kendimi çok daha iyi hissettiğimi ve harika bir arkadaş kazandığımı çok iyi biliyorum. Kemal hocama emekleri, bilgisi, sabrı, nezaketi ve samimiyeti için kucak dolusu teşekkür ederim.

SELMA

09/05/2020

Ben bir ay önce Tida Yayınları ile tanıştım ve yaratıcı yazarlık eğitimi aldım. İyi ki almışım. Bana çok faydası oldu. Yazmayı seven ve isteyen herkese tavsiye ederim.

RUKİYE ÇOM

08/05/2020

Atölye başlangıcında ne beklemem gerektiğini bilmiyordum fakat uzun zamandır yazı yazmakla ilgili teknik bir şeyler öğrenmek istediğim için ‘hadi bakalım’ diyerek giriştim Kemal hocanın atölyesine. Kendisine bir kere daha teşekkür ederim böyle bir atölye yaptığı için. Kemal Hoca gerçekten işine karşı büyük bir saygıyla yaklaşıyor. Hani, ben bilmem ne bölümünden mezun oldum bu işin üzerinden nasıl para kazanırım kafası ile çalışan öğretmenlerden değil. Gerçekten, disiplinli bir şekilde emek vererek uğraşıyor yazarlıkla. Zaten sitesinde biraz gezindiğiniz zaman bunu fark ediyorsunuz. Atölye sürecinde eğlendiğimiz şakalaştığımız zamanlar da oldu. Keyifli bir ay geçirdim, hatta kuzenimi ikna edebilseydim bir üst atölye için de kayıt yaptıracaktım. Dinamik görevler ile devam ettiriyor atölyeyi. Bir şey öğretip tamam öğrettim diyerek kenara çekilmiyor, atölyenin sonuna kadar aktif geri bildirimler vererek sizi yokluyor hocamız.

Uzun uzun anlattım fakat kısaca söyleyecek olursam dolu dolu geçen bir atölye çalışması oldu. Atölyenin fiyatı açıkçası piyasaya göre normal buluyorum. Yorumlarda gezinerek, katılsam mı acaba diye düşünenlere tavsiye ederim. Kemal hocayı tanımadan katıldım, memnun kaldım. Yazarlık hakkında hiçbir şey bilmiyordum, yaratıcı yazarlığı öğrendim.

ŞEYMA ELEROĞLU

07/05/2020

Yazarlık Atölyesi deyince herkesin aklına takılan ortak bir soru olduğunu fark ettim. “Yazarlık öğretilebilir mi?” Ben kendimi bildim bileli hep yazıyorum. Hatta üzerine bir de edebiyat bölümü okudum fakat yazarlıkla çok farklı kulvardalar. Herkes bir şeyler yazabilir. Fakat her yazılan edebi eser niteliği taşımaz. Yazarlık atölyesi bize bu yönde bir harita oluşturdu diyebilirim. Farklı düşünebilmeyi sağlayacak, algılarımızı ve gözlem yeteneğimizi geliştirecek temrinlerle dolu bir yolculuk… Kemal hocaya yol göstericiliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

CENGİZ YAZAR

01/05/2020

Yazarlıkla ilgili piyasada yüzlerce kitap bulabilirsiniz. Kendim de birçoğundan faydalandım. Ama okuduğum onca kitaplardan çok daha fazlasını Kemal Hocanın atölyesinde gördüm. İşini severek yapması, sempatik yaklaşımının yanı sıra işiyle ilgili net ve kesin tavrıyla da her acemi yazarın üretim sürecinde yaşadıkları sorunlardan alıkoyuyor. Verilen tekniklerle güdülenmeden çıkmak imkansız gibi. Çünkü herkesin bir hikayesi vardır ama herkes anlatamaz. Bu durumun atölye sürecinde verilen teknik ve telkinlerle ortadan kalktığına şahit oldum.

AYTEKİN ÖZEL

01/05/2020

Yaratıcı yazarlık konusu, uzun süredir merak ettiğim bir konuydu. Sosyal medyada gönderilere bakarken, Kemal Bey’in ‘yaratıcı yazarlık’ ile ilgili ilanını görünce, bu düşüncem için bir fırsat olabilir diye düşündüm. Özellikle vakit açısından da bir türlü fırsat bulamadığım bu atölyenin, online olarak Kemal Bey tarafından yapılmasından çok memnun kaldım. Özellikle Türkçe kurallarına çok dikkat etmesi, konuyu sade ve yalın şekilde anlatması, imgelemeye önem vermesi çok önemliydi. Bir yerde gördüğüm, kaynağını bilmediğim şöyle bir söz vardır; “Basitlik uzmanlığın son aşamasıdır.” Bu eğitimin bu felsefe ile verilmesi, TİDA ve Kemal Bey özelinde, işin uzmanlığının da olduğunun bir göstergesidir. Bu imkanı sunduğu için Kemal Bey ve TİDA’ya teşekkürlerimi iletiyorum.

NUR

06/05/2020

Kendime yaptığım en büyük kıyaklardan biri diyorum ben kursa. Yazmak, ilk gençliğimden bu yana benim en çok hayalini kurduğum, en çok istediğim şeydi. Aynı zamanda en çok korktuğumda.
İnsan yazmaktan niye korkar?
Belki başarısız olmaktan korkuyordum, belki nasıl yapacağımı bilmediğimden, kafamda oturtamadığımdan, sudan çıkmış balık gibi kalmaktan korkuyordum kağıdın kalemin karşısında.
Sürekli erteliyordum yazmayı.
TİDA Online Yaratıcı Yazarlık sayfası karşıma çıktığında önce atölyenin her oturumunun şeffaf bir şekilde belirlenmiş olması sonra da derslerin içerikleri beni kendine çekti. Kemal Hoca ile yaptığımız ön görüşme sonrasında doğru yerde olduğuma emindim. Bu 16 saat hayatım için gerçekten önemli ve özeldi.
Nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl yazılmalıdır sorularının cevaplarını tek tek ve çok tatmin edici bir şekilde verdi bu dersler bana.
Kemal Hoca’nın pratikliği, nezaketi, Türkçe’yi kullanma kabiliyeti, öğretmenliği gerçekten görülmeye değer.
Kemal Hoca’ya bana nasıl yazılır’ı öğrettiği için, emekleri için çok teşekkür ediyorum.

ELİF

30/04/2020

Yaratıcı yazarlık alanında daha önce deneyimim olmamasına rağmen benim için oldukça verimli ve keyifli bir atölye oldu. Derslerin online olması, ders ritmini ve heyecanını da düşürmedi. Kemal Hoca’ya emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

ÜNZİLE ARSLAN

23/04/2020

Yazarlığın sihirli dünyasına yolculuğa çıkaran bir keşif oldu benim için. Unutamayacağım bir deneyim ve bol mizahlı, keyifli, bu online derslerin bitmesini hiç istemedim doğrusu. Bizimle, bilgi birikimini, deneyimlerini, güzel ve bir o kadar ilginç hayat hikayelerini, profesyonelliği ile harmanlayarak paylaşan ve hayatımıza renk katan Kemal Oruç hocam, şu günlerde bir pencere açarak nefes aldırdınız. Teşekkürler her şey için.

DEVRİM EGE

23/04/2020

Bu atölyeyle ilgili söylenecek çok söz var ama ilki işlevsel oluşu. Verilen bilgiler, ardından gelen uygulamalarla çabucak pekişiyor ve böylece kalıcı oluyor. Atölyede kullandığımız Yaratıcı İmgeleme Rehberi, yaşamımız boyunca yararlanabileceğimiz eşsiz bir kaynak. Bu atölyeden çok güzel anılarla ayrılıyorum. İnanıyorum ki burada kurduğumuz dostluklar da aldığımız bilgiler gibi kalıcı olacak.

Hızlı İletişim
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?