Ekip | www.tida.com.tr

Kemal Oruç

Oyunculuk, Yönetmenlik, Yazarlık, Yaratıcı Drama

Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı, TİDA’nın kurucusu ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

Adana Şehir Tiyatrosu’nda aldığı tiyatro eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde“Drama ve Okul Tiyatrosu” teziyle pedagojik formasyon aldı. Oluşum Drama Enstitüsü Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama” teziyle, Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans Programı’nı ise  “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu İlişkisi” teziyle tamamladı. Şu an Beykent Üniversitesi Sinema-TV Sanatta Yeterlik (Doktora) Programı’na devam ediyor. Bunlarla birlikte birçok kurumda dans tiyatrosu, yönetmenlik, diksiyon ve Commedia dell’Arte gibi eğitimler aldı. 

Onlarca tiyatro temelli sosyal projenin koordinatörlüğünü yaptı. Yirmi iki yıl içinde, altmışın üzerinde oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. On beş yıl içinde birçok farklı kurumda, tüm yaş gruplarına yaratıcı drama, tiyatro ve dramatik yazarlık eğitimleri verdi.

Birçok dergide makaleleri ve köşe yazıları yayımlandı. Yazdığı büyük oyunların tamamı çeşitli tiyatrolar tarafından; kısa oyunlar ise Türkiye, Almanya, Hollanda, Kıbrıs ve Belçika’da yüzün üzerinde tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

“Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu”, “Drama ve Okul Tiyatrosu”, “Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri”, “Othello’nun Delisi”, Cihan Özdeniz’le birlikte kaleme aldığı “Geleceğimin Atölyesi” ile “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” ve birçok akademisyen/yazarla birlikte kaleme aldığı “Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur!” ve “Faşizme Karşı Özgür Sanat” basılan kitaplarıdır. (www.kemaloruc.net)

Tolga Arıkan

Oyunculuk, Yaratıcı Drama, Doğaçlama

1987 yılında Kocaeli’nde doğdu. Üniversiteye kadar olan öğrenim hayatını Kocaeli’nde sürdürdü. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Kocaeli Şehir Tiyatrosu, Tiyatro İzmit, Oyun İstasyonu gibi kurumlarda oyuncu olarak görev aldı. Çeşitli sinema, tv, reklam ve dizi projelerinde yer aldı.

Ayla Algan Genel Sanat Yönetmenliğindeki İstanbul Drama Sanat Akademi’de (İDSA) Yaratıcı Drama Liderliği eğitimini tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı Drama Eğitmen Sertifikası tez konusu olan “Oyuncu Olanlar ve Olmayanlar İçin Tiyatro Tarihine Yolculuk” kitabını hazırladı.

Tamtam Objektentheatre (Nesne Tiyatrosu) eğitimi ve Katılımcı Sanat eğitimlerini tamamladı.

Temel oyunculuk, konservatuara hazırlık, beden kullanımı ve doğaçlama eğitimleri alanında eğitmenlik yapmaya, öğrenmeye, öğretmeye ve oyunculuk kariyerine devam etmektedir.

Görkem Gökalp

Yaratıcı Drama, Dramaturji

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde, aynı üniversitenin Felsefe Bölümü’nde, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Actor Studio’da ve Tiyatro Eğitim Derneği’nde eğitim aldı. İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde Drama Eğitmenliği/Liderliği Programı’na devam etmektedir.

Birçok tiyatro oyununda, sinema ve dizi projesinde yer aldı.

Detaylı öz geçmiş için tıklayınız.

Orkun Öngen

Oyunculuk, Diksiyon, Tiyatro Tarihi ve Kuramları

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümünde yüksek lisans  eğitimi aldı. Eğitimine Beykent Üniversitesi  Sinema TV Sanatta Yeterlik (Doktora) bölümünde devam etmektedir.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Birçok tiyatro oyunu, dizi, reklam ve sinema projesinde yer aldı.

Cenker Ekemen

Kısa Film Atölyesi, Film Okumaları, Sinemada Oyuncu Yönetimi

Senarist, yönetmen, eğitimci ve yazar. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümü mezunu. Sinema ve dizi sektöründe reji asistanlığı, yardımcı yönetmenlik, prodüksiyon ve yürütücü yapımcılık yaptı. Kısa film, belgesel, reklam ve klip yönetmenliği yapıyor. 2004 yılından beri bir çok kurumda sinema üzerine dersler vermekte. Bazı kültür sanat dergilerine sinema ve kültür üzerine yazılar yazmakta. Tarık Dursun K Online Kısa Film festivalinin koordinatörlüğünü sürdürmekte. İzmir Kültür Platformu Girişimi kurucu üyelerinden.  Çalışmalarını İzmir’de sürdürmekte olan Cenker Ekemen evli ve bir kız babası. Hala Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Estitüsü’nde Yüksek Lisans yapıyor.

Nimet Erdem

Oyun ve Senaryo Yazarlığı, Dramaturji

Dramaturg, senaryo doktoru, senarist… SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık bölümünden mezun oldu. Tiyatro ve drama çalışmaları için belediye ve halk eğitim merkezlerinde eğitim verdi. Çeşitli televizyon kanallarında metin yazarı olarak pek çok projede görev aldı.  Sinema dramaturjisi ve senaryo doktorluğunun yanı sıra yönetmenlik üzerine eğitim çalışmalarına katıldı. Televizyon, sinema, reklam sektöründe, yapım şirketlerinde proje sorumlusu, senaryo danışmanı, dramaturg, genel sanat yönetmeni olarak görev aldı. 

Atakent Doğa Koleji Drama eğitmeni, MSGL Sinema Televizyon Bölümlerinde senaryo eğitmeni, Testev Tek-Erek Sanat ve Tiyatro Evini Dramatik Yazarlık eğitmeni olarak görev aldı. Sinema, reklam, dizi ve belgesel senaryoları üzerine çalışan ekibiyle beraber; çizgi film sektöründe de çalışmalarını danışman ve dramaturg olarak sürdürmeye devam etmektedir. 

Faysal Tekoğlu

Tango, Sahne Koreografisi

Birçok ülkede dans etti ve tango eğitimi verdi. Hala İstanbul’da ve İzmir’de birçok kurumda tango eğitimi vermeye devam ediyor.

“Kendiliğinden ve yapanın yarattığı bir dans… Ve çoğu kez hayatın metaforik bir ifadesi… Çok doğal, bazen gerçekliğe bir karşı çıkış veya kendini yeniden gerçekleştirme biçimi… Beraber bir tuzağın koynuna düşmeyi çok isteyen ve bunu ilk kimin söyleyeceğini yoklayan bir kadınla bir erkeğin dansı… Dans etme yeteneğine sahip olanların değil, herkesin dansı TANGO…”

Erkin Aykın

Ritim, Sahne Tasarımı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları bölümünü tamamladı. 12 yıldır farklı kurumlarda sahne ve ışık tasarımı yapmakta; Etkinkinlik Yöneticisi, Production Manager, Sponsorluk Yönetmeni, Kurumsal Etkinlik, Sanat Yönetmeni, Stage Manager, Site Manager, Sergi Tasarımı ve Yönetimi, Müze Yönetimi  gibi görevler yapmaktadır.

Birçok müzik aleti kullanabilen eğitmen, 12 yıldır Drama Kumpanya’da tiyatro oyunlarının ve sinema filmlerinin müziklerini besteledi. Tiyatro Eğitim Derneği’nde ve Drama Kumpanya’da ritim desleri verdi.

Elif Bahar Bekiroğlu

Dans, Cimnastik

Kırıkkale Üniversitesi Spor Akademisi Rekreasyon Bölümü’nü tamamladı. Birçok kurumda oyunculuk, yazarlık ve dans eğitimleri aldı. Jatomi Sport Club’ta Studio Coordinator, My Club’ta Fitness Danışmanı, Athletic-o Sports Club – Fitness’ta Studio Trainer, Club Sporium’da Fitness/Studio Trainer, Junior Academy Sports’ta Jimnastik Antrenörü, Akademi Spor Kulübü’nde Latin Dansları asistanı, Anakucağı Anaokulu’nda Modern Dans Eğitmeni, Yüzme ve Cimnastik Antrenörü olarak; Kartal Sanat Tiyatrosu, Kırıkkale Belediye Tiyatrosu, Tiyatro Şubat, Uçta Sanat Tiyatrosu ve YKYM’de oyuncu, koreograf, yönetmen ve performans  eğitmeni olarak çalıştı. Drama Kumpanya’nın “Otosansür” adlı dans tiyatrosu oyununun koreografisini yaptı. 

Şu an sahibi olduğu Studio Sirius’ta pilates, fitness, cimnastik, dans eğitimleri vermektedir. (www.studiosirius.net)

Adnan Erzen

Oyuncular İçin Sahne/Kamera Önü Dövüş Teknikleri

JEET KUNE DO Türkiye organizasyon baş antrenörü… Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nu tamamladıktan sonra Londra’da Bob Breen Academy’de JKD eğitimi aldı ve Bruce Lee’nin en üst seviyedeki öğrencilerinden Dan İnosanto ile çalıştı. Tiyatro Eğitim Derneği’nde oyunculuk eğitimi aldı.

Savaş sanatlarına Karate ile başladı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok madalya kazandı. Karate Milli Takımı’nda görev aldı. 2011’den beri İstanbul Üniversitesi’nde Jeet Kune Do, Kali, Silat, Wing Chun, Savate (Fransız Boksu), Jiu Jitsu, MMA dersleri vermeye devam ediyor. Birçok dizi/sinema projesinde oyuncu olarak yer aldı ve oyunculara dövüş teknikleri eğitimi verdi.

Işıl Ağuş Üstün

Şan

Lise ve üniversite eğitimini Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera-Şan Anasanat Dalı’nda tamamladı. 2011-2012 döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimi aldı. Eğitim ve iş hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışında birçok festival, yarışma ve konserde yer aldı. 2010 yılından beri piyano, şan, solfej ve konservatuvara hazırlık özel dersleri vermektedir. 2011-2013 yılları arasında Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda müzikal oyunculuğu, 2010-2013 yılları arasında Medeli Dante Müzik Okulu’nda piyano ve şan eğitmenliği, 2013-2017 yılları arasında Doğa Koleji’nde lise devresi müzik öğretmenliği yaptı. 2017 Eylül ayından itibaren Özel Evrim Okulları’nda müzik öğretmenliği yapmaktadır.

Hızlı İletişim
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?