Ekip - www.tida.com.tr

EKİP

KEMAL ORUÇ

Oyunculuk, Yaratıcı Yazarlık, Yaratıcı Drama

TİDA Kurucusu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

Adana Şehir Tiyatrosu’nda aldığı tiyatro eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde“Drama ve Okul Tiyatrosu” teziyle pedagojik formasyon aldı. Oluşum Drama Enstitüsü Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama” teziyle, Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans Programı’nı ise  “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu İlişkisi” teziyle tamamladı. Şu an Beykent Üniversitesi Sinema-TV Sanatta Yeterlik (Doktora) Programı’na devam ediyor. Bunlarla birlikte birçok kurumda dans tiyatrosu, yönetmenlik, diksiyon ve Commedia dell’Arte gibi eğitimler aldı. 

Onlarca tiyatro temelli sosyal projenin koordinatörlüğünü yaptı. Yirmi üç yıl içinde, altmışın üzerinde oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. On altı yıl içinde birçok farklı kurumda, tüm yaş gruplarına yaratıcı drama, tiyatro ve yaratıcı yazarlık eğitimleri verdi.

Başta, Varlık, Kurşun Kalem, Önsöz ve Sanat Sokağı olmak üzere birçok dergide öyküleri ve yazıları yayımlandı. Kırk beş tiyatro oyunu yazdı. Yazdığı büyük oyunların tamamı çeşitli tiyatrolar tarafından; kısa oyunlar ise Türkiye, Almanya, Hollanda, Kıbrıs ve Belçika’da yüzün üzerinde tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

Yeni Başlayanlar İçin Tiyatro Rehberi”, “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu”, “Drama ve Okul Tiyatrosu”, “Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri”, “Othello’nun Delisi”, Cihan Özdeniz’le birlikte kaleme aldığı “Geleceğimin Atölyesi” ile “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” ve birçok akademisyen/yazarla birlikte kaleme aldığı “Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur!” ve “Faşizme Karşı Özgür Sanat” basılan kitaplarıdır.

Web sitesi: www.kemaloruc.com.tr

GÖRKEM GÖKALP

Yaratıcı Drama, Dramaturji

TİDA’da yetişti. İstanbul Üniversitesi’nde Tiyatro ve Felsefe bölümlerini, İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde Drama Eğitmenliği/Liderliği Programı’nı tamamladı. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Oyunculuk Yüksek Lisans Programı’na devam etmektedir.

Birçok tiyatro oyununda, sinema ve dizi projesinde yer aldı.

Detaylı öz geçmiş için tıklayın.

ADİL ÖMER ÇETİNDAĞ

Oyunculuk, Diksiyon

TİDA’da yetişti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oyunculuk bölümünü tamamladı. Birçok tiyatro oyununda oyuncu olarak yer aldı. Oyunculukla birlikte profesyonel seslendirme yapmaktadır.

 

Detaylı öz geçmiş için tıklayınız.

SERANAY İDUĞ

Oyunculuk, Doğaçlama

TİDA’da yetişti. Pera Güzel Sanatlar Lisesi tiyatro bölümünü ve Beykent Üniversitesi’nde Oyunculuk bölümünü tamamladı. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Oyunculuk Yüksek Lisan Programı’na devam etmektedir. 

 

Birçok oyunda yer aldı.

 

Detaylı öz geçmiş için tıklayın.

SELİN ERESİN

Yaratıcı Drama, Yaratıcılık

Çocuk Gelişimi eğitimini ve Anne Işığı Eğitim Merkezi’nde Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı tamamladı. Drama Kumpanya ve Tiyatro Eğitim Derneği’nde yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk üzerine eğitimler aldı. Bir yıl Tiyatro Eğitim Derneği’nde eğitmen asistanı olarak çalıştı ve iki dönem aynı dernekte yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kadroya girmeye hak kazanarak 2011-2014 tarihleri arasında Drama Kumpanya’da profesyonel oyunculuk yaptı. 2014-2017 tarihlerinde Marmara Drama Topluluğu bünyesinde oyunculuğa devam etti. 

Aynı zamanda eğitim pedagojisi bilgilerini drama ve tiyatro sanatı ile birleştirerek eğitim alanında hizmet vermeye başladı. İnsanlar üzerinde “Uygulayarak Öğrenme” modelini benimseyerek, çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarında atölye çalışmaları uyguladı. Tiyatro alanında oyunculuk ve oyun yönetme ile ilgili projeler gerçekleştirdi. Tiyatro Mùndus’un kurucu ortaklarındandır.

Farklı atölyelerde çeşitli yaş gruplarından çocuklarla ve yetişkinlerle Yaratıcı Drama Atölyesi gerçekleştirmektedir.

ORKUN ÖNGEN

Oyunculuk, Diksiyon, Tiyatro Tarihi ve Kuramları

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümünde yüksek lisans  eğitimi aldı. Eğitimine Beykent Üniversitesi  Sinema TV Sanatta Yeterlik (Doktora) bölümünde devam etmektedir.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Birçok tiyatro oyunu, dizi, reklam ve sinema projesinde yer aldı.

CENKER EKEMEN

Kısa Film Atölyesi, Film Okumaları, Sinemada Oyuncu Yönetimi

Senarist, yönetmen, eğitimci ve yazar. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümü mezunu. Sinema ve dizi sektöründe reji asistanlığı, yardımcı yönetmenlik, prodüksiyon ve yürütücü yapımcılık yaptı. Kısa film, belgesel, reklam ve klip yönetmenliği yapıyor. 2004 yılından beri bir çok kurumda sinema üzerine dersler vermekte. Bazı kültür sanat dergilerine sinema ve kültür üzerine yazılar yazmakta. Tarık Dursun K Online Kısa Film festivalinin koordinatörlüğünü sürdürmekte. İzmir Kültür Platformu Girişimi kurucu üyelerinden.  Çalışmalarını İzmir’de sürdürmekte olan Cenker Ekemen evli ve bir kız babası. Hala Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Estitüsü’nde Yüksek Lisans yapıyor.

NİMET ERDEM

Oyun ve Senaryo Yazarlığı, Dramaturji

Dramaturg, senaryo doktoru, senarist… SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık bölümünden mezun oldu. Tiyatro ve drama çalışmaları için belediye ve halk eğitim merkezlerinde eğitim verdi. Çeşitli televizyon kanallarında metin yazarı olarak pek çok projede görev aldı.  Sinema dramaturjisi ve senaryo doktorluğunun yanı sıra yönetmenlik üzerine eğitim çalışmalarına katıldı. Televizyon, sinema, reklam sektöründe, yapım şirketlerinde proje sorumlusu, senaryo danışmanı, dramaturg, genel sanat yönetmeni olarak görev aldı. 

Atakent Doğa Koleji Drama eğitmeni, MSGL Sinema Televizyon Bölümlerinde senaryo eğitmeni, Testev Tek-Erek Sanat ve Tiyatro Evini Dramatik Yazarlık eğitmeni olarak görev aldı. Sinema, reklam, dizi ve belgesel senaryoları üzerine çalışan ekibiyle beraber; çizgi film sektöründe de çalışmalarını danışman ve dramaturg olarak sürdürmeye devam etmektedir. 

FAYSAL TEKOĞLU

Tango, Sahne Koreografisi

Birçok ülkede dans etti ve tango eğitimi verdi. Hala İstanbul’da ve İzmir’de birçok kurumda tango eğitimi vermeye devam ediyor.

“Kendiliğinden ve yapanın yarattığı bir dans… Ve çoğu kez hayatın metaforik bir ifadesi… Çok doğal, bazen gerçekliğe bir karşı çıkış veya kendini yeniden gerçekleştirme biçimi… Beraber bir tuzağın koynuna düşmeyi çok isteyen ve bunu ilk kimin söyleyeceğini yoklayan bir kadınla bir erkeğin dansı… Dans etme yeteneğine sahip olanların değil, herkesin dansı TANGO…”

ERKİN AYKIN

Ritim, Sahne Tasarımı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları bölümünü tamamladı. 12 yıldır farklı kurumlarda sahne ve ışık tasarımı yapmakta; Etkinkinlik Yöneticisi, Production Manager, Sponsorluk Yönetmeni, Kurumsal Etkinlik, Sanat Yönetmeni, Stage Manager, Site Manager, Sergi Tasarımı ve Yönetimi, Müze Yönetimi  gibi görevler yapmaktadır.

Birçok müzik aleti kullanabilen eğitmen, 12 yıldır Drama Kumpanya’da tiyatro oyunlarının ve sinema filmlerinin müziklerini besteledi. Tiyatro Eğitim Derneği’nde ve Drama Kumpanya’da ritim desleri verdi.

ADNAN ERZEN

Oyuncular İçin Sahne/Kamera Önü Dövüş Teknikleri

JEET KUNE DO Türkiye organizasyon baş antrenörü… Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nu tamamladıktan sonra Londra’da Bob Breen Academy’de JKD eğitimi aldı ve Bruce Lee’nin en üst seviyedeki öğrencilerinden Dan İnosanto ile çalıştı. Tiyatro Eğitim Derneği’nde oyunculuk eğitimi aldı.

Savaş sanatlarına Karate ile başladı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok madalya kazandı. Karate Milli Takımı’nda görev aldı. 2011’den beri İstanbul Üniversitesi’nde Jeet Kune Do, Kali, Silat, Wing Chun, Savate (Fransız Boksu), Jiu Jitsu, MMA dersleri vermeye devam ediyor. Birçok dizi/sinema projesinde oyuncu olarak yer aldı ve oyunculara dövüş teknikleri eğitimi verdi.

Hızlı İletişim
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?